Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Contacteaza-ma pe messanger
Yahoo! Messenger vlasinesti.forumactual
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Cuvinte-cheie
Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 19, Lun Iul 31, 2017 7:19 am
Calendar

 

 Ce impact poate avea asupra sanatatii schimbarea orei?

In jos 
AutorMesaj
Tiby

Tiby


Mesaje : 116
Data de inscriere : 21/10/2012
Varsta : 44
Localizare : Vlasinesti

Ce impact poate avea asupra sanatatii schimbarea orei? Empty
MesajSubiect: Ce impact poate avea asupra sanatatii schimbarea orei?   Ce impact poate avea asupra sanatatii schimbarea orei? Icon_minitimeMier Oct 31, 2012 11:13 am

Ce impact poate avea asupra sanatatii schimbarea orei?



Gratie schimbarii orei, sambata, am avut sansa sa dormim cu o ora in plus. Dar luni, am inceput oficial prima saptamana reglata conform orei de iarna.

Cu toate ca sutem obisnuiti cu aceasta schimbare, e necesar sa stim daca are vreun impact asupra sanatatii si moralului nostru.

De 30 de ani, ritualul este acelasi. In ultima duminica din luna octombrie, dam ceasul inapoi cu o ora. Economisim astfel energie, caci orele de activitate corespund celor cand este lumina afara, potrivit Femmes Magazine.

Din punct de vedere al sanatatii, schimbarea orei nu are efecte vizibile asupra organismului, dar poate sa-l perturbe putin. Intr-adevar, organismul nostru este programat pentru acelasi timp de somn in fiecare noapte.

Nu este suficient ca dormim o ora in plus care ne este acordata prin schimbarea orei. Ciclul nostru de somn, temperatura corpului si dispozitia trebuie sa se adapteze.

De aceea, daca veti simti o usoara indispozitie si putina oboseala, aveti rabdare. In cateva zile, organismul poate tine ritmul cu ora schimbata.
Sus In jos
https://kids.forum.st
 
Ce impact poate avea asupra sanatatii schimbarea orei?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cum poate fi prevenit un incendiu
» Cum poate fi stins un incendiu

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: E necesar sa stim...-
Mergi direct la: